Przejdź do głównej zawartości

OXYBRAZJA, INFUZJA TLENOWA SKÓRY GŁOWY


    Oksybrazja oprócz nanodermabrazji z wykorzystaniem urządzenia nanopen to kolejny specjalistyczny zabieg aparaturowy na owłosioną skórę głowy. W tej metodzie wykorzystany jest strumień tlenu pod ciśnieniem wraz z kropelkami soli fizjologicznej, które wydobywają się ze specjalnej dyszy. Zabieg polega na eksfoliacji naskórka oraz oczyszczeniu skóry i ujść mieszków włosowych. W czasie zabiegu podawany jest lek (sterylna sól fizjologiczna) o działaniu detoksykującym oraz przeciwzapalnym, zmniejszając ilość bakterii beztlenowych.




        Zabieg służy do leczenia dermatoz skórnych takich jak:
- łupież,
- łuska,- zrogowaciały naskórek,
- łojotok,
-  zanieczyszczona skóra głowy,
- łuszczyca,
- świąd skóry głowy,
- podrażnienia skóry głowy,
- nadmierne przetłuszczanie się włosów,
- cienkie i osłabione włosy.

      Oksybrazja pobudza krążenie w skórze głowy, stymulując mieszki do wzrostu, jest stosowana także w terapii przeciw wypadaniu włosów oraz w leczeniu łysienia telogenowego oraz androgenowego.

       Zabieg dotlenia i nawilża skórę głowy oraz włosy. Producenci przekonują, iż to innowacyjna, bezpieczna, a zarazem skuteczna metoda złuszczania. Oxybrazja to rodzaj peelingu mechanicznego „na mokro”, gdzie czynnikiem złuszczającym jest strumień rozproszonych kropelek sterylnej soli fizjologicznej i tlenu, emitowany przez urządzenie. Porównywana jest najczęściej z mikrodermabrazją korundową, gdzie zamiast kryształów korundu użyto fizjologiczną ciecz pod ciśnieniem, stąd nazywana bywa także mikrodermabrazją wodno-tlenową. 

     W zabiegu wykorzystuje się jako materiał ścierny sól fizjologiczną oraz tlen. Sól fizjologiczna to sterylny roztwór chlorku sodu w wodzie (0,9%) o stężeniu identycznym ze stężeniem płynów ustrojowych w organizmie ludzkim. Jest substancją neutralną dla organizmu i nie alergizuje. W zabiegu oxybrazji daje efekty nawilżenia, zmiękczenia i wygładzenia owłosionej skóry głowy. Drugą substancją jest powietrze z 95% zawartością życiodajnego tlenu w tym właściwościach dezynfekcyjnych.
Zabieg oxybrazji zasługuje na laur zwycięstwa pod względem bezpieczeństwa i higieny wśród peelingów. Jest to metoda złuszczania naskórka dostępna dla każdego. Już po pierwszym zabiegu owłosiona skóra głowy wygląda zdrowo. Możliwe jest przeprowadzenie zabiegu nawet u osób z delikatną i wrażliwą skorą głowy, gdyż chłód soli fizjologicznej koi oraz łagodzi podrażnienia. Co ważne z zabiegu równie chętnie korzystają klienci obu płci. 
U osób z nadmierną keratynizacją efekt oczyszczania owłosionej skóry głowy podczas pierwszego zabiegu może być już spektakularny i stan ten powinien utrzymać się po systematycznej serii. 
    Oxybrazja jest skuteczną bronią do walki z wszelkimi objawami nadmiernego rogowacenia, skórą suchą, odwodnioną i łuszczącą się i z łupieżem.
Z powodzeniem potencjał oxybrazji znajduje zastosowanie w trychologicznych terapiach zabiegów łączonych np. z kwasami AHA i stanowi preludium innych zabiegów pielęgnacyjnych, przez co poprawia efektywność tych zabiegów.
Najwięcej kontrowersji krąży wokół zastosowania oxybrazji w łuszczycy. Zdania wśród ekspertów są podzielone. Jedni są zwolennikami unikania metod mechanicznych w chorobach zapalnych i wpisują łuszczycę na listę przeciwwskazań, strasząc krwawieniem po naruszeniu rogowych łusek. Praktycy pierwsze próby delikatnego złuszczania naskórka „na mokro” mają już za sobą i obserwują bardzo pozytywne reakcje. Ciężko w tej sytuacji wyrokować. Dostępu do rzetelnych oraz obiektywnych badań, które rozwieją wszelkie wątpliwości, póki co, brak.    

Przeciwwskazania
Oxybrazja nie jest zabiegiem inwazyjnym. Jednak tak jak każda ingerencja kosmetyczna, obarczona jest, co prawda minimalnym, ale jednak ryzykiem objawów niepożądanych.
Należą do nich m.in.: przeziębienie, zapalenie zatok, ucha. O zagrożeniach bezwzględnie należy poinformować klientkę, a przede wszystkim przeprowadzić z nią dokładny wywiad w celu wykluczenia ewentualnych przeciwwskazań.
Zwrócić naszą uwagę powinny zgłaszane przez klientów: ingerencje chirurgiczne w okolicy zabiegowej, zabiegi medycyny estetycznej, astma, infekcje ogólnoustrojowe, stany gorączkowe.  
Powstrzymać się przed wykonywaniem zabiegu należy w przypadku infekcji wirusowej a także stanach nowotworowych. 

Przygotowanie do zabiegu
Przygotowując klienta do zabiegu oxybrazji na owłosioną skórę głowy trzeba zwrócić szczególną uwagę na zabezpieczenie uszu. Najlepiej w tym celu zastosować tampony w płatków kosmetycznych otulających małżowinę uszną. Zminimalizuje to ryzyko wystąpienia stanu zapalnego ucha środkowego na skutek wyziębienia i zwiększy komfort klienta podczas zabiegu. Zabiegowi towarzyszy bowiem nieodłączny efekt bryzy, który w okolicy ucha nie jest przyjemnym doznaniem. 
Opcjonalnie należałoby zapewnić klientowi odpowiednie okrycie ciała, gdyż zabiegowi towarzyszy uczucie chłodu.
  
Przebieg zabiegu
Zabieg oxybrazji standardowo poprzedzony jest diagnozą okolicy zabiegowej. Przed szeregiem niezbędnych czynności można wykonać delikatny peeling enzymatyczny w celu wstępnego złuszczenia martwych komórek, ale nie jest to konieczne. 
Złuszczanie solą fizjologiczną wykonuje się za pomocą dyszy, z której wydobywają się strumienie cieczy pod ciśnieniem. W ten sposób usuwane są z powierzchni skóry martwe, zrogowaciałe komórki, wspomagając naturalny proces odnowy naskórka. Zabieg jest bezdotykowy, co oznacza, że prowadnica nie ma bezpośredniego kontaktu ze skórą głowy klienta. Złuszczanie naskórka tą metodą jest kontrolowane, ponieważ jego intensywność zależy od ilości powtórzeń cyklu ruchów w danym zabiegu. Ilość tych powtórzeń oraz parametry urządzenia ustala osoba przeprowadzająca zabieg w oparciu o stan skóry głowy i subiektywne odczucia klienta. Standardowo jest to ok. 3 sesji. 
Czas zabiegu uzależniony jest od długości włosów i ilości powtórzeń. W okolicy skóry głowy zabieg trwa około 20 min. Po wykonanym peelingu wodno-tlenowym można nałożyć wszelkiego rodzaju preparaty pielęgnacyjne, dobrane do schorzenia skóry głowy (serum, ampułki, koncentraty itp.). Bardzo często wykonuje się też mezoterapię ultradźwiękową lub  infuzję tlenową, składnikami nawilżającymi, regenerującymi, stymulującymi wzrost włosów czy odżywczymi dla owłosionej skóry głowy. W tym wydaniu zadaniem oxybrazji jest poprawa efektywności zabiegów pielęgnacyjnych, poprzez ułatwienie wchłaniania substancji aktywnych. 

Efekty zabiegu
Zaraz po zabiegu skóra głowy jest widocznie wygładzona, odświeżona, zrelaksowana i dotleniona. Obszary objęte łuską, wyeliminowane. Efekty te są wynikiem dogłębnego oczyszczenia skóry oraz usunięcia zalegających warstw rogowych. Zabieg skutecznie redukuje nadmierne rogowacenie, pozostawiając skórę gładką i jednolitą. Wpływa też na fakturę niwelując nadmierny łojotok skóry głowy. 
Strumień soli fizjologicznej pod ciśnieniem skierowany na skórę powoduje zagięcie fałdu skóry i przesuwanie go, co dodatkowo daje efekt mikromasażu skóry głowy. Masaż pobudza krążenie krwi, co skutkuje lepszym odżywieniem i dotlenieniem skóry głowy i mieszków włosowych oraz stymuluje procesy regeneracyjne w obrębie całej skóry głowy. To zjawisko jest podstawą działania stymulującego uzyskanego za pomocą oxybrazji.
Wykorzystuje się je również w przyspieszaniu regeneracji mieszków włosowych, kiedy mamy do czynienia z nadmiernym wypadaniem włosów.

Prawidłowo wykonany zabieg jest całkowicie nieinwazyjny i nie wyłącza klienta z codziennej aktywności. W przypadku zastosowania intensywniejszego ciśnienia możliwe jest delikatne, drobnopłatkowe złuszczanie naskórka. Choć efektów oxybrazji nie sposób porównywać z osiągnięciami zabiegów inwazyjnych, to peeling wodno-tlenowy można jak najbardziej zaliczyć do metod skutecznych, zwłaszcza w przypadku erytrodermii, wrażliwych czy z rumieniem owłosionych obszarów skóry głowy. 

Niuansy techniczne
1. Doświadczenie pokazuje, że łatwo przestraszyć klientkę, kiedy strumień ciśnienia uderza jej skórę po raz pierwszy. Dobrym wyjściem z sytuacji jest wykonanie próby kilku ruchów na dłoni klientki zanim przejdziemy do właściwego zabiegu.
2. Zabieg polega na wykonywaniu głowicą tuż nad powierzchnią skóry powolnych ruchów zgodnie z kierunkiem ruchów masażu. Pole zabiegowe opracowuje się pionowymi i poziomymi ruchami, układającymi się w schemat kratki. Ważne aby wykonywać płynne ruchy. Na linii czoła dozwolone są ruchy tzw. zygzakowate.
3. Regulacja intensywności złuszczania odbywa się również poprzez zmianę regulacji ciśnienia wyrzutu soli fizjologicznej (w zakresie 0,3-0,6MPa – megapaskali -w obrębie linii włosów, 0,6-0,7MPa na pozostałym obszarze skóry głowy) zmianę odległości głowicy od skóry głowy (im bliżej, tym intensywniejsze działanie) oraz zmianę kąta nachylenia głowicy względem skóry głowy (im bardziej prostopadłe położenie, tym intensywniej).
4. W trakcie zabiegu sól fizjologiczna spływa po skórze klienta, gdyż nie jest zasysana przez głowicę, dlatego ważne jest, aby po kilku ruchach osuszyć skórę głowy poddaną zabiegowi płatkiem kosmetycznym, co także ma wpływ na odczucia klienta.
Szczególną uwagę trzeba zwrócić przy opracowywaniu okolic uszu. Te rejony należy umiejętnie przytrzymać płatkiem, Warto zadbać, aby klient doznał odprężenia i kojarzył zabieg z relaksem!
5. Synchronizacja pracy obiema rękami (w jednej dłoni głowica, w drugiej płatek kosmetyczny) oraz stopą (wyrzut soli fizjologicznej regulowany jest poprzez pedał nożny) wymaga od wykonującego zabieg sporej koordynacji ruchów. Tutaj też sprawdza się zasada „trening czyni mistrza”.

Częstotliwość zabiegów
raz w tygodniu– łojotokowa skóra głowy, łojotokowe zapalenie skóry głowy, wypadanie włosów,
co dwa tygodnie – skóra głowy wrażliwa, sucha, erytrodermia, łuszczyca, łupież

   Zabiegi oxybrazji najlepiej wykonywać seryjnie w odstępach od 1 do 4 tygodni. Działania w seriach zaleca się w celu uzyskania trwałych efektów. W zależności od potrzeb, stanu skóry głowy i reakcji na zabiegi, ilość zabiegów w serii dobierana jest indywidualnie. Sugerowana ilość to 3-10 zabiegów.
Zabieg może być również oferowany pojedynczo. Wówczas wykonuje się go w celu odświeżenia skóry głowy, dotlenienia, pobudzenia krążenia.

INFUZJA TLENOWA – MEZOTERAPIA TLENOWA- (intraceuticals)
   Jest nowoczesną metodą natleniania skóry z zewnątrz oraz wprowadzania substancji aktywnych za pomocą wysokosprężonego tlenu w głąb skóry głowy.
Aktywne składniki zawarte w serum wtłaczane są za pomocą tlenu do głębszych warstw skóry głowy i mieszki włosowe, dzięki czemu efekty widoczne są już bezpośrednio po zabiegu.
Zabieg jest bezinwazyjną alternatywą dla mezoterapii igłowej, pozwala na zrelaksowanie skóry głowy, głębokie nawilżenie skóry i mieszków włosowych.
Nowe komórki skóry głowy i mieszków włosowych poddane terapii hiperbarycznym tlenem pracuję lepiej, dłużej, przyspieszają wzrost a zachodzące w nich procesy są znacznie wydajniejsze.
Już sam tlen dawkowany na skórę głowy i włosy działa niezwykle skutecznie, dotleniając cebulki włosów oraz pobudzając krążenie w skórze głowy.

Wskazania:
- wypadanie włosów
- łysienie telogenowe, androgenowe, plackowate
- podrażnienia skóry głowy
- nadmierne przetłuszczanie się włosów
- cienkie i osłabione włosy

CZĘSTOTLIWOŚĆ ZABIEGÓW
  • raz na 7-14 dni

Opracowała: Monika Sekita-Pilch mgr kosmetolog, pedagog, specjalista zabiegów estetycznych i anti-aging, trycholog.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Oczyszczanie wodorowe skóry głowy

Oczyszczanie wodorowe to kolejna innowacyjna formuła zabiegowa  która znalazła zastosowanie na obszary owłosionej skóry głowy. Jest kontynuacja badań nad zwiększaniem transortu substancji aktywnych przy wykorzystaniu nanopena, mezoterapii bezigłowej i infuzji tlenem. Badania pilotażowe przeprowadzono wśród pacjentów z łuszczycą, łupieżem, łojotokowym zapaleniem skóry, atopowym zapaleniem skóry, zapaleniem mieszków włosowych czy wypadaniem włosów. Jest to technologią, która wykorzystuje w procedurach zabiegowych aktywny wodór mający szerokie spektrum zastosowań. Wodór wykazuje właściwości dezynfekujące i antyoksydacyjne. Dzięki temu zabieg działa przeciwzapalnie i kojąco, neutralizuje działanie wolnych rodników, przywraca równowagę, dotlenia i odświeża skórę głowy. Pomaga wyeliminować nadmiar sebum i reguluje pracę gruczołów łojowych. Wskazania: ·          przeciwdziałanie starzeniu skóry głowy w tym neutralizację wolnych rodników odpowiedzialnych za opóźnienie wzrostu w

Lampa PUVA 311nm

   Biologiczne działanie UV zależy od dawki oraz długości fali, jak również od indywidualnej wrażliwości pacjenta na UV. Terapeutyczne działanie UV obejmuje: hamowanie proliferacji komórek, inicjowanie apoptozy, immunomodulację procesu zapalnego, stymulację enzymów proteolitycznych, modulację śródbłonków naczyń oraz nieswoiste mechanizmy przeciwbakteryjne. Najważniejszym wczesnym powikłaniem jest oparzenie, a późnym kancerogeneza zależna od bezpoœredniego uszkodzenia DNA lub immunosupresji.   Obecnie dostępne są lampy emitujące fale o wybranej długości: - szerokopasmowe UVB (280–320 nm), - wąskopasmowe UVB (311 nm), - szerokopasmowe UVA (320–400 nm) do PUVA-terapii - oraz UVA1 (340–400 nm), podobnie jak kabiny do naświetlań całego ciała oraz sprzęt do terapii miejscowej. Fototerapię można stosować jako monoterapie lub w połączeniu z cygnoliną, dziegciami, retinoidami, pochodnymi witaminy D, steroidami, a nawet z lekami biologicznymi.